Oslavujeme medzinárodný deň kávy

Milovníci kávy po celom svete oslavujú 1. októbra medzinárodný deň voňavého nápoja, ktorý patrí k najobľúbenejším na svete. Intenzívne sa diskutuje o pôvode kávy, spôsobe jej výroby i prípravy, rozoberajú sa jej rozmanité chute a vône. Aby sme si však dnes s čistým svedomím mohli vychutnať každý dúšok dobrej kávy, nesmieme zabúdať ani na ťažkú prácu, ktorá je spojená s jej produkciou.

Ak obrátime našu pozornosť k pracovným a životným podmienkam tých, ktorí kávu pestujú, narazíme na alarmujúce zistenia. Pestovatelia kávy v súčasnej dobe musia čeliť rekordne nízkym cenám kávy na svetovom trhu. “Cena kávy na svetovom trhu v súčasnosti klesla na najnižšiu cenu za posledných 10 rokov, na zhruba 80 centov za libru (t.j. necelých 500 gramov) zelenej kávy. Väčšina pestovateľov kávy pritom musí predávať v prepočte za viac ako 1 euro za libru zelenej kávy, aby pokryla náklady na pestovanie,” vysvetľuje Hana Malíková, riaditeľka Fairtrade Česko a Slovensko. Paradoxne, zatiaľ čo káva stále patrí k najobchodovanejším komoditám na svetovej burze a my sa tešíme z jej gurmánskych kvalít a povzbudzujúcich účinkov, pestovatelia kávy v rozvojových krajinách sa kvôli jej nízkej cene nevedia vymaniť zo začarovaného kruhu chudoby.

Možno ste už zaregistrovali, že SAMAY je jedinou slovenskou pražiarňou kávy s oficiálnym platným certifikátom Fairtrade. Produkty férového či spravodlivého obchodu uprednostňujeme oproti “bežnej” a “lacnejšej” káve aj preto, lebo pestovatelia zapojení do systému Fairtrade sú pred výkyvmi cien kávy na svetovom trhu chránení zaručenou minimálnou cenou, pod ktorú výkupná cena fairtradovej kávy nesmie klesnúť. Táto minimálna cena je aktuálne 1,4 USD za libru a pestovatelia zapojení do systému Fairtrade k nej dostávajú ešte takzvaný fairtradový príplatok vo výške 20 centov za libru, ktorý môžu ich družstvá využiť jednak na zvyšovanie kvality a efektivity pestovania, ako aj na nevyhnutné investície do infraštruktúry pre dopravu, do vzdelania, zaistenia pitnej vody a podobne. Ďalších 30 centov za libru naviac dostanú pestovatelia kávy, ktorí pestujú BIO (organickú) kávu.

BIO certifikát vám, spotrebiteľom, garantuje, že káva bola vypestovaná v prísnych podmienkach kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné k našej planéte a budúcim generáciám. Pri kúpe produktov so značkou Fairtrade zase máte istotu, že boli vyrobené za dôstojných ľudských a pracovných podmienok. Vďaka fair trade farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život.

SAMAY Fairtrade Ferova kava

Ak vás táto téma zaujala, odporúčame prečítať si súvisiace články:

BIO Fairtade kávu si môžete kúpiť v našom e-shope: 

https://www.samay.sk/kava/

Pozrite si aj krátke video o pražiarni SAMAY na našom YouTube kanáli

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz