Boli sme partnermi Climate Conference Slovakia 2019

“Riešenie klimatickej krízy na Slovensku ľudsky a zrozumiteľne” bolo hlavnou témou podujatia Climate Conference Slovakia, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 6. októbra 2019 v bratislavskej Starej tržnici. Konferencia sa konala pod záštitou prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej a WWF (World Wide Fund for Nature) Slovensko. Organizátori Daniela Piršelová a Peter Krajčík na nej privítali takmer 600 účastníkov. Naša pražiareň SAMAY v spolupráci s chránenou dielňou Agentúrou Manna zabezpečila pre hostí voňavé občerstvenie vo forme lokálne praženej BIO Fairtrade kávy.

Panelové diskusie na konferencii sa týkali napríklad problematiky nelegálneho výrubu lesov, problémov s pitnou vodou, či poklesu biodiverzity. Debatovalo sa aj o tom, ako by sa mala zmeniť ekonomika, ako postihovať environmentálne trestné činy, prečo časť verejnosti klimatickú zmenu ignoruje, alebo aj o tom, či mať alebo nemať deti. Workshopy pokryli témy ako život v meste so zmenou klímy, udržateľná architektúra, elektromobilita či ekoturizmus. V rámci sprievodných podujatí svoje environmentálne projekty odprezentovali rôzne neziskové organizácie – napríklad naša Nadácia Integra predstavila projekty výsadby makadamiových stromov a rozvoja agrolesníctva v Afrike. V priestoroch zároveň prebiehala výstava fotografií Tomáša Hulíka s motívom slovenskej prírody.

Climate Conference Slovakia 2019 Foto na web SAMAY

Potešilo nás, že organizátori mysleli aj na drobné detaily, ktoré sú často pri podobne veľkých akciách prehliadané: vstupné náramky boli vyrobené z recyklovanej látky, káva sa na podujatí podávala v klasických keramických hrnčekoch a šálkach, na vodu boli k dispozícii zálohované poháre, obed bol servírovaný na kompostovateľnom alebo jedlom riade, podujatie sa zaobišlo bez zbytočných darčekových predmetov v igelitkách. “Ak máme hostí zo zahraničia, snažíme sa spojiť s nimi cez telemost, podporiť ich cestovanie vlakom, či aspoň sa napasovať do ich diára tak, aby necestovali z iného kontinentu len kvôli nám, ale aby mali v Európe aj iné aktivity. Tým šetríme uhlíkovú stopu, na čo veľa konferencií zabúda. Snažíme sa tiež fungovať v koncepte ZERO WASTE – produkovať minimum odpadu, v koncepte cirkulárnej a zdieľanej ekonomiky – využívame a zdieľame, čo sa dá, nenakupujeme, čo nemusíme. Ponúkame vegánske jedlo a snažíme sa, aby bolo i z lokálnych zdrojov. Namiesto stánkov plných ekologických variantov a produktov na predaj, podporujeme neziskové organizácie so zmysluplnými projektmi, do ktorých sa môžete zapojiť.”, povedala zakladateľka Climate Conference Slovakia, Daniela Piršelová.

Podobnými princípmi sa riadi aj spolupráca medzi SAMAY a chránenou dielňou Agentúrou Manna: kávu dodávame v rámci konceptu zero waste v nádobách, ktoré rotujú medzi kaviarňami a našou pražiarňou, nie v klasických sáčkoch - nevzniká vďaka tomu žiaden zbytočný odpad. Navyše, BIO certifikát garantuje, že káva SAMAY bola vypestovaná v prísnom režime kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné k našej planéte a budúcim generáciám: pri pestovaní kávy sa nepoužívajú žiadne umelé hnojivá, pesticídy či herbicídy; kávovníky rastú v tieni stromov, predchádza sa erózii pôdy; zachováva sa biodiverzita.

Vzhľadom na poslanie spoločnosti SAMAY veríme, že aj naše partnerstvo na podujatí Climate Conference Slovakia 2019 pomohlo posilniť spoločné odhodlanie hľadať efektívne riešenia na udržanie nášho života na Zemi a zmierňovať aktuálne následky klimatickej krízy. Ďakujeme Climate Communications Slovakia za možnosť participovať a tešíme sa už na ďalší ročník!

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz