Oslávte s nami Deň Zeme: Darujte planéte strom!

Úctu k planéte Zem môžeme prejaviť rôznymi spôsobmi. Vyzbierame odpadky v okolí, presadneme z auta na bicykel, uvaríme si namiesto mäsa vegetariánske alebo vegánske jedlo...Pri príležitosti dnešného Dňa Zeme vám ponúkame možnosť darovať strom. Podporte zbierku #StromyPreAfriku Nadácie Integra alebo si nakúpte férové bioprodukty z nášho e-shopu samay.sk! Pomôžete tým nielen klíme, ale aj chudobným farmárom.

SAMAY Den Zeme Stromy pre Afriku ilustracny obrazok

 

Sadenie stromov je podľa mnohých odborníkov považované za najlacnejší a najefektívnejší spôsob znižovania emisií CO2 v atmosfére. Udržateľnosť výsadby stromov však spočíva v tom, že prináša benefity pre všetkých zúčastnených, vrátane najchudobnejších.

S cieľom podporiť miestne komunity farmárov, ktoré sa dostali do prvej línie klimatickej krízy, odštartovala naša Nadácia Integra spoločne so svojím podnikom Ten Senses Africa (TSA) pred pár rokmi projekty výsadby orechových stromov v Keni a Etiópii.

V oblastiach Kilifi, Kwale, Lamu, Meru v Keni a Bule Hora v Etiópii vznikli sadenicové škôlky, v ktorých sa dopestuje až 850 000 sadeníc makadámiových a kešu stromov ročne. Sadenice zo škôlok sú distribuované priamo drobným farmárom, pre ktorých majú stromy významnú úžitkovú hodnotu.

 

Integra TSA Samay Makadamiove stromy sadenice

 

Každý z farmárov, ktorý sa stará o zhruba 10-15 stromov, si vďaka predaju úrody orechov v rámci systému Fair Trade dokáže zvýšiť svoj príjem až dvojnásobne. Stromy teda predstavujú pre rodiny miestnych farmárov jedinečnú možnosť ako si udržateľným spôsobom zabezpečiť živobytie.

Našej spoločnej planéte Zem pomáhajú tieto stromy lepšie dýchať. Keďže makadámiové a kešu stromy dokážu absorbovať veľké množstvo nadbytočných emisií uhlíka, prispievajú k zlepšeniu klímy a zmierňujú negatívne následky globálneho otepľovania. Okrem toho:

 • Sú vysádzané tak, aby zlepšili biodiverzitu, nie sú to monokultúry.
 • pestované ekologickým spôsobom.
 • V Etiópii ochraňujú o.i. kávovníky arabica, ktoré sa kvôli globálnemu otepľovaniu dostali na zoznam ohrozených druhov (viac v článku - kliknite sem).
 • Sú prevenciou erózie pôdy, udržiavajú vlahu v období sucha, poskytujú tieň pre rastliny a živočíchy.
 • Ich životnosť je priemerne 60-100 rokov. Sú teda prínosom nielen pre túto, ale aj pre ďalšie generácie.

Makadamové a kešu orechy majú pre farmárov väčšiu hodnotu než drevo, ktoré by bolo po vyrúbaní stromov použité ako palivo. Farmári a ich rodiny sú preto motivovaní starať sa o stromy. Projekt tak pôsobí preventívne voči odlesňovaniu a dezertifikácii v oblasti rovníka.

Aj vďaka podpore EÚ, SlovakAid a mnohým individuálnym darcom sa už Nadácii Integra v Keni a Etiópii podarilo doteraz vysadiť viac ako 900.000 stromov. Cieľom je dosiahnuť milión v roku 2021 a už teraz sú rozbehnuté práce na ďalšom milióne nových stromov.

Podporíte túto iniciatívu aj Vy? Okrem možnosti ako si zmenšiť svoju vlastnú uhlíkovú stopu a znížiť svoj ekologický dlh Vám projekt ponúka jedinečnú príležitosť prispieť k lepšej klíme a zároveň pomôcť farmárom vymaniť sa zo začarovaného kruhu chudoby. Ako na to?

 • Projekt podporíte nákupom férových BIO produktov v našom e-shope. Z každých 10€ Vášho nákupu na samay.sk je na projekt automaticky darované 1€:
  samay.sk/eshop
 • Môžete tiež prispieť finančným darom v ľubovoľnej výške na integra.sk. Za každých 5€ vysadí Nadácia Integra v Afrike jeden dlhoveký úžitkový strom:
  darovať strom - kliknite sem

Viac informácií:
Milión stromov pre Afriku

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz