Makadámiové stromy zachraňujú kávu v Etiópii

Káva, rovnako ako náš názov SAMAY (ktorý v etiópskom jazyku amharčine znamená “nebo”), pochádza z Etiópie. Práve v Etiópii, v jeho pôvodnej domovine, sa však kávovník kvôli aktuálnemu globálnemu otepľovaniu dostal na zoznam ohrozených druhov. Výnosy z kávovníkov sú čoraz nižšie a vedci predpovedajú, že do roku 2040 bude kvôli zmene klímy približne 60% etiópskych kávovníkov druhu Arabica neproduktívnych. V Etiópii sú pritom mnohí farmári na 100% závislí od pestovania tejto plodiny - káva v súčasnosti živí 15-25 miliónov Etiópčanov. Aby sme pomohli zmierniť následky tohto negatívneho vývoja, zachránili čo najviac etiópskych kávovníkov pred vyhynutím a umožnili drobným farmárom zabezpečiť si obživu, spoločne s Ten Senses Africa sa naša Nadácia Integra pustila do projektu, v rámci ktorého momentálne pracujeme na presadení 200.000 sadeníc makadámiových stromov z Kene do Etiópie.

SAMAY Nadacia Integra Stromy pre Afriku Etiopia kava a makadamy

 

Makadámiové stromy sú vysádzané tak, aby poskytovali pre kávovníky prirodzený tieň. Výsadbou stromov okrem záchrany existujúcich kávovníkov pomáhame tiež predchádzať suchu a erózii pôdy. Pozitívny ekologický dopad znásobuje tiež fakt, že makadámiový strom má kapacitu absorbovať 12 kg uhlíkových emisií ročne, čo znamená, že počas celého svojho života (priemerne 75 rokov) vie neutralizovať až 900 kilogramov emisií CO2. 

Farmárom umožňujú makadámiové stromy diverzifikovať zdroje príjmu. Keď budú stromy dospelé, každý z nich bude produkovať orechy v hodnote zhruba 60 EUR ročne. Pre farmára, ktorý bude mať viac takýchto stromov to bude znamenať, že si bude môcť dovoliť kúpiť napríklad strechu, zaplatiť zdravotnú starostlivosť alebo školu pre svoje deti. Popri ochrane kávovníkov a životného prostredia má preto náš projekt aj významný sociálny dopad, keďže umožňuje farmárom uživiť vlastnou prácou seba aj svoju rodinu a žiť dôstojný život.

Ak sa aj vy chcete pridať k záchrane kvalitnej etiópskej kávy a popritom pomôcť farmárom i planéte, môžete prostredníctvom webstránky integra.sk darovať strom (#StromyPreAfriku) - toto tlačidlo vás presmeruje na darcovskú stránku:

Informácie o projekte Milión stromov pre Afriku:

BIO Férovú kávu z Etiópie si môžete kúpiť v našom e-shope:

Viac o BIO FairTrade makadámových orechoch od našej sesterskej firmy Ten Senses Africa si môžete prečítať tu:

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz