Oriešky, ktoré plnia priania: Etické kešu z Burkina Faso

Kešu oriešky sú štvrtým najpopulárnejším druhom orechov v globálnom meradle. V súčasnosti sa ich vo svete skonzumuje až 790.000 ton ročne. S nárastom obľúbenosti tohto zdravého snacku či základu pre vegánske mlieka a syry sa v posledných rokoch zvyšuje tlak smerom k jeho lacnej a masovej produkcii, kvôli ktorej si vyslúžili nelichotivé pomenovanie “Blood Cashews” - krvavé kešu.

Chudobní ľudia v krajinách takzvaného globálneho Juhu, ktorí pracujú v prevádzkach na spracúvanie kešu orechov, totiž majú často neľudské podmienky a kvôli toxickej látke, ktorú obsahujú vonkajšie škrupiny orechov, nie sú u nich výnimkou ani vážne popáleniny a iné zdravotné následky. Nezvyčajná v tomto svete, žiaľ, nie je ani nútená či detská práca. Vďaka systému FairTrade sa však darí postupne zvyšovať počet tých producentov, ktorí kešu vykupujú a spracúvajú etickým spôsobom. Sme veľmi radi, že kúpou Férových kešu orieškov značky SAMAY môžu aj naši zákazníci prispieť k zlepšovaniu životných podmienok ľudí v Burkina Faso, ktorá je jednou z najchudobnejších krajín na svete.

SAMAY Eticke Ferove kesu oriesky ktore plnia priania 

SAMAY Férové kešu orechy sú spracúvané v spoločnosti Gebana Burkina Faso, v ktorej pracuje 450 zamestnancov. Väčšina producentov v chudobných krajinách je kvôli nárastu svetovej konkurencie na trhu s kešu tlačená k tak nízkym maržám, že si nemôže dovoliť investície do technológií a ochranných pracovných prostriedkov. V prevádzke Gebana Burkina Faso sa však aj vďaka dlhodobej spolupráci s uvedomelými investormi a sociálnej prémii v rámci systému FairTrade podarilo vybudovať fabriku, v ktorej sa darí kešu spracúvať tak, aby boli dodržiavané najvyššie štandardy zdravia a bezpečnosti pri práci. Férová spolupráca pri výkupe orieškov má navyše pozitívny vplyv na život 3200 rodín miestnych drobných farmárov. Kešu oriešky z Gebana Burkina Faso sú BIO certifikované, to znamená že boli vypestované udržateľne, v podmienkach ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné k našej planéte a budúcim generáciám.

 

SAMAY Férové kešu oriešky si môžete kúpiť v našom e-shope:

samay.sk/eshop/bio-ferove-kesu-80g

 

Ďalšie certifikované BIO FairTrade oriešky v našej ponuke:

samay.sk/oriesky

 

 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz