Oriešky, ktoré plnia priania: Férové makadamy z Kene

Oriešky z makadamiových stromov majú nielen lahodnú, sladkú, maslovú chuť, ale aj vynikajúce nutričné vlastnosti. Obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín, vitamíny skupiny B a sú výborným zdrojom bielkovín i minerálov. Sú prirodzene bezlepkové, bezlaktózové a vegánske. Často sa označujú aj titulom “kráľovské plody”. V SAMAY vám ponúkame makadamové orechy z malebných hornatých oblastí tropickej Kene, ktoré boli vypestované v prísnych podmienkach kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva (sú BIO certifikované). Okrem toho, že naše oriešky predstavujú zdravý a chutný snack pre náročných zákazníkov v Európe, pomáhajú tiež vytvárať príležitosti pre lepší život ľudí v Afrike.

Naša spoločnosť Ten Senses (Ten Senses s.r.o. je pôvodný názov Samay, s.r.o.) spolu s Nadáciou Integra a ďalšími partnermi založila v Keni firmu Ten Senses Africa (TSA), ktorá sa stala ako prvá na svete spracovateľom Fair Trade makadamových orechov. Neskôr začala spoločnosť Ten Senses spolupracovať aj s pestovateľmi kešu orechov a pomohla im získať Fair Trade a BIO certifikácie. V prevádzke TSA na spracovanie orieškov v Nairobi si našlo prácu za dôstojných podmienok 300 zamestnancov, z toho 90% žien z neďalekého slumu. V našom sociálnom podniku, v krajčírskej dielni v slume Kibera, šijú aj všetky uniformy pre zamestnancov Ten Senses Africa.

TSA aktuálne spolupracuje s 8.000 farmármi, pestovateľmi makadamiových stromov. Miestnym farmárom, od ktorých TSA orechy vykupuje, priniesla certifikácia Fair Trade najmä stabilné príjmy a dlhodobé zmluvy. V prieskume, ktorý v lete 2019 zrealizovala spoločnosť 60 Decibels s podporou Stanford Seed, farmári potvrdili, že 93% z nich vníma (okrem iných benefitov ako napríklad zlepšenie farmárčenia, zvýšenie produkcie či zvýšenie príjmu) celkové zlepšenie kvality ich života vďaka spolupráci s Ten Senses Africa. Vyberáme niektoré z ich vyjadrení:

  • “Mohol som sa usadiť a presťahovať svoju rodinu naspäť domov. Moje deti môžu chodiť do školy.”

  • “Teraz je konečne moje farmárčenie úspešné, čo predtým nebolo možné. Zarábam dostatok peňazí na to, aby som uživila seba a svoje dieťa.”

  • “Za pár rokov sa mi podarilo zabezpečiť živobytie pre svoju rodinu. Dokážem už zaplatiť zdravotnú starostlivosť pre moju mamu.”

  • “Predaj makadamových orechov mi pomohol zaplatiť školné pre moju dcéru a pomáha mi tiež kupovať jej školské pomôcky. Môžem si dovoliť udržiavať našu domácnosť.”

  • “Môj život sa zmenil. Môžem nakŕmiť celú moju rodinu bez toho, aby som si požičiaval peniaze od iných rodinných príslušníkov.”

     

Kúpou makadamových orieškov značky SAMAY môžete aj vy zlepšiť podmienky na život ľudí v Afrike:
samay.sk/eshop/bio-ferove-makadamy-80g/

 

Viac informácií o TSA nájdete na stránke: www.tensensesafrica.com

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz