Opäť v ponuke: Mix orieškov, ktoré plnia priania

Do našej ponuky sa opäť vrátil mix orieškov, ktoré plnia priania. Je to zmes jemne pražených slaných mandlí, kešu a makadamových orechov. Okrem toho, že tieto oriešky predstavujú chutný snack pre náročných zákazníkov v Európe, pomáhajú tiež vytvárať príležitosti pre lepší život ľudí v krajinách takzvaného globálneho Juhu. 

 

Férové kešu orechy sú spracúvané v spoločnosti Gebana Burkina Faso, v ktorej pracuje 450 zamestnancov. Väčšina producentov v chudobných krajinách je kvôli nárastu svetovej konkurencie na trhu s kešu tlačená k tak nízkym maržám, že si nemôže dovoliť investície do technológií a ochranných pracovných prostriedkov. V prevádzke Gebana Burkina Faso sa však aj vďaka dlhodobej spolupráci s uvedomelými investormi a sociálnej prémii v rámci systému FairTrade podarilo vybudovať fabriku, v ktorej sa darí kešu spracúvať tak, aby boli dodržiavané najvyššie štandardy zdravia a bezpečnosti pri práci. Férová spolupráca pri výkupe orieškov má navyše pozitívny vplyv na život 3200 rodín miestnych drobných farmárov. Kešu oriešky z Gebana Burkina Faso sú BIO certifikované, to znamená že boli vypestované udržateľne, v podmienkach ekologického poľnohospodárstva, ktoré je ohľaduplné k našej planéte a budúcim generáciám.

SAMAY Mix orieskov Kesu BIO Fair

 

Férové mandle sa už po stáročia pestujú v regióne Gilgit-Baltistan na severe Pakistanu, pri úpätí najvyšších pohorí sveta. Každú jar tu nádherná, sladká vôňa kvitnúcich mandľových stromov prebúdza chuťové poháriky. Na jeseň sa mandle nechajú vysušiť priamo na slnku, potom sa starostlivo zbavia škrupín a ručne vytriedia. Majú mimoriadne príjemnú chuť aj blahodárny účinok na ľudské zdravie. Okrem toho, že naše mandle sú pestované a spracúvané v prísnych podmienkach kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva (BIO), sú tiež vykupované v rámci systému spravodlivého obchodu (FairTrade), ktorý pomáha viac ako 1400 rodinám farmárov spolupracujúcich s Mountain Fruits Company v Pakistane. 

SAMAY Mix orieskov BIO Fair mandle

 

Férové makadamy sú našou srdcovkou, na ktorú sa v SAMAY / Ten Senses špecializujeme už viac ako desať rokov. “Kráľovské plody” makadámií vám prinášame z malebných hornatých oblastí tropickej Kene, kde sa o nich ekologickým spôsobom starajú drobní farmári. Naša spoločnosť Ten Senses (Ten Senses s.r.o. je pôvodný názov Samay, s.r.o.) spolu s Nadáciou Integra a ďalšími partnermi založila v Keni firmu Ten Senses Africa (TSA), ktorá sa stala ako prvá na svete spracovateľom Fair Trade makadamových orechov. V prevádzke TSA na spracovanie orieškov v Nairobi si našlo prácu za dôstojných podmienok 300 zamestnancov, z toho väčšinu tvoria ženy z neďalekého slumu. TSA aktuálne spolupracuje s 8.000 farmármi, pestovateľmi makadamiových stromov. Miestnym farmárom, od ktorých TSA orechy vykupuje, priniesla naša spolupráca stabilné príjmy a celkové zlepšenie kvality života. 

SAMAY BIO Fair makadamy Mix orieskov

V prieskume, ktorý v lete 2019 zrealizovala spoločnosť 60 Decibels s podporou Stanford Seed, farmári potvrdili, že 93% z nich vníma (okrem iných benefitov ako napríklad zlepšenie farmárčenia, zvýšenie produkcie či zvýšenie príjmu) celkové zlepšenie kvality ich života vďaka spolupráci s Ten Senses Africa. Vyberáme niektoré z ich vyjadrení:

“Mohol som sa usadiť a presťahovať svoju rodinu naspäť domov. Moje deti môžu chodiť do školy.”

“Teraz je konečne moje farmárčenie úspešné, čo predtým nebolo možné. Zarábam dostatok peňazí na to, aby som uživila seba a svoje dieťa.”

“Za pár rokov sa mi podarilo zabezpečiť živobytie pre svoju rodinu. Dokážem už zaplatiť zdravotnú starostlivosť pre moju mamu.”

“Predaj makadamových orechov mi pomohol zaplatiť školné pre moju dcéru a pomáha mi tiež kupovať jej školské pomôcky. Môžem si dovoliť udržiavať našu domácnosť.”

“Môj život sa zmenil. Môžem nakŕmiť celú moju rodinu bez toho, aby som si požičiaval peniaze od iných rodinných príslušníkov.”
 

 

Kúpou Mixu férových orieškov značky SAMAY môžete aj vy pomôcť plniť priania:

Ochutnajte aj naše ďalšie férové dobroty:

Za každých 10€ vášho nákupu na samay.sk je 1€ venované na rozvojový projekt Nadácie Integra:

Sledujte nás na Facebooku a Instagrame:

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz