Nadácia Integra vysadila milión stromov

Minulý rok o tomto čase sme sa pri príležitosti Medzinárodného dňa stromov rozhodli podporiť výsadbu, ktorú realizuje naša Nadácia Integra. Od októbra 2020 sme za každých 10 eur vášho nákupu v e-shope samay.sk venovali 1 euro na projekt „Milión stromov pre Afriku“. Spoločné úsilie sa vydarilo. Vďaka spolupráci s miestnymi farmármi a podpore od EÚ, SlovakAid a ďalších partnerov sa Integre do dnešného dňa podarilo v Keni a Etiópii vysadiť už 1,2 milióna kešu a makadámiových stromov.

 

SAMAY Nadacia Integra Milion stromov 

 

Dopady zmeny klímy v Afrike

Extrémy počasia a prírodné katastrofy trápia v subsaharskej Afrike milióny ľudí. V dôsledku zmeny podnebia sa prehlbuje extrémna chudoba, ľudia trpia nedostatkom pitnej vody a potravín. Alarmujúci stav ešte viac zhoršili premnožené kobylky, ktorých nájazdy ničia celú úrodu. Najchudobnejší obyvatelia vidieka či pobrežných oblastí sú nútení opúšťať svoje domovy, migrovať. Väčšinou sa sťahujú do miest, kde sa usídľujú v slumoch bez prístupu k elektrine, vode a kanalizácii. Uviaznu tak v začarovanom kruhu chudoby.

 

SAMAY Integra Milion stromov 

 

Pomoc chudobným farmárom

„Výsadbou úžitkových stromov, ktorých sme doposiaľ vysadili viac ako 1 milión, pomáhame zmierňovať následky klimatickej krízy a farmárom lepšie žiť.“ vysvetľuje Erika Kremská z Nadácie Integra. „V Keni a Etiópii sme zriadili škôlky na pestovanie sadeníc kešu a makadámiových stromov. Sadenice ponúkame farmárom, ktorí sa o nich starajú a dopestujú dospelé stromy.“ „Makadamové a kešu oriešky pre farmárov predstavujú významný zdroj príjmu." dodáva náš riaditeľ Allan Bussard  (na prvej fotografii vpravo). „Pomáhajú im postaviť sa na vlastné nohy a uživiť vlastnou prácou seba i svoje rodiny."

 

Pomoc planéte Zem

Stromy prinášajú okrem úrody orechov aj zníženie emisií v ovzduší a prispievajú k ozdraveniu klímy. Doteraz vysadených 1 200 000 stromov je schopných zachytiť až 56 miliónov kilogramov CO2 ročne. Keďže uhlíková stopa priemerného obyvateľa Slovenska je 5 888 kg ročne, tieto stromy pohltia toľko emisií uhlíka, koľko vyprodukujú obyvatelia jedného menšieho mesta na Slovensku,“ priblížila Erika Kremská. Navyše, orechy majú pre farmárov väčšiu hodnotu než drevo, ktoré by bolo po vyrúbaní stromov použité ako palivo. Táto výsadba preto pôsobí aj preventívne voči odlesňovaniu v oblasti rovníka. Makadámie aj kešu sú pritom dlhoveké stromy, ktorých životnosť je 60 až 100 rokov. Sú teda prínosom nielen pre túto, ale aj pre ďalšie generácie.

 

Prečítajte si viac o výsadbe stromov, v ktorom Nadácia Integra pokračuje aj naďalej:

a nakupujte v našom obchode:

Za každých 10 EUR vášho nákupu v e-shope samay.sk prispejete automaticky sumou 1 EUR na výsadbu úžitkových stromov v Afrike.

Projekt môžete podporiť ľubovoľnou sumou aj cez aktuálnu zbierku:

O tom ako výsadba makadámiových stromov pomáha kávovým farmárom v Etiópii si môžete prečítať tu:

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz