Fair Trade bojuje proti detskej práci

Všetky deti majú mať právo na ochranu pred každou formou práce, pred akoukoľvek formou násilia a pred porušovaním ľudských práv. Žiaľ, aj počas tohtoročného Svetového dňa boja proti detskej práci si musíme priznať, že situácia je alarmujúca. Takmer jedno z desiatich detí na svete je dnes novodobým otrokom!

Podľa štatistík OSN*: 

  • Na svete je v roku 2020 až 152 miliónov detí prinútených pracovať, z toho 72 miliónov v nebezpečnej práci.
  • Takmer polovica (48%) obetí detskej práce je vo veku 5-11 rokov.
  • Detská práca je sústredená najmä v poľnohospodárstve (71%). Služieb sa týka 17% detskej práce a 12% priemyslu, vrátane baníctva. 

Na našej fotografii vľavo je “dieťa ulice” v baníckom meste Shakiso v Etiópii, kde je problém vykorisťovania robotníkov a detskej práce v ilegálnych baniach na zlato stále desivo živý. 

FairTrade bojuje proti detskej praci 

Celosvetové ciele udržateľného rozvoja, takzvané SDGs (UN Sustainable Development Goals) vyzývajú k ukončeniu detskej práce vo všetkých formách do roku 2025. Ako k naplneniu tohto cieľa môže prispieť každý z nás? Napríklad tým, že pri kúpe výrobkov ako sú káva, čaj či čokoláda si uvedomíme, že v krajinách globálneho Juhu, kde sa toto naše jedlo pestuje, by deti mali (rovnako ako ich rovesníci u nás) chodiť do školy a nemali by byť nútené k otrockej práci. Pri kúpe výrobkov s označením Fair Trade máte istotu, že boli vyrobené za humánnych podmienok, bez detskej práce či inej formy vykorisťovania a farmári za nich dostali spravodlivú odmenu, vďaka čomu môžu uživiť svoju rodinu a žiť dôstojný život.  

Na fotografii dole je škola pre deti farmárov a tiež susediaca nová budova školy, ktorú vďaka Fair Trade sociálnej prémii nedávno postavil jeden z našich obchodných partnerov v Etiópii - do školy chodí až 1000 detí pestovateľov a zberačov kávy z okolia približne 7 kilometrov. 

SAMAY FairTrade stara skola Etiopia

Na fotografii vpravo dole je veľmi milý, no trošku hanblivý učiteľ v novej škole, ktorého sme sa pýtali, či vie kde je Slovensko ;). 

SAMAY Fair Trade nova skola Etiopia

Kúpou Fairtrade produktov môžete pomôcť rodinám detí v rozvojových krajinách vymaniť sa z chudoby a predchádzať nútenej detskej práci:

Viac o tom prečo a ako Fair Trade bojuje proti chudobe si môžete prečítať v našom článku: 

Zmierňovať následky porušeného sveta a bojovať proti chudobe i detskej práci je poslaním našej Nadácie Integra. Viac o jej aktivitách ako sú podpora vzdelávania detí v Afrike, pomoc ľuďom v núdzi či ekonomický rozvoj si môžete prečítať na www.integra.sk (kliknite sem). 

Rozhovor o škole, ktorá mení životy chudobných etiópskych detí k lepšiemu: 

*https://www.un.org/en/observances/world-day-against-child-labour

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz