Etiópska káva od farmárov Sheko Cooperative

Etiópska káva z našej pražiarne SAMAY je 100% arabica, ktorej zrnká patria do najvyššej kategórie kvality, tzv. specialty coffee. Káva z družstva Sheko Cooperative má skóre 83,5 od SCA (Specialty Coffee Association). Pochádza z oblasti Bench Maji, Sheko Woreda, od združenia 166 malých farmárov. V nadmorskej výške 1500 – 2200 m.n.m. tu rastú odrody Bench Maji Forest, Kaffa, Djimmah a Limmu. Družstvo Sheko Cooperative patrí do Bench Maji Forest Coffee Producer Farmers Cooperative Union Ltd (BMFCU) a je jedným zo 14 zakladajúcich členov BMFCU.

 

SAMAY kava Ethiopia Bench Maji Sheko Cooperative

 

Kmene Sheko patria medzi pôvodných obyvateľov tejto krajiny - ich predkovia po stáročia žili v lesoch s divoko rastúcimi kávovníkmi a v priľahlých oblastiach. V kultúre Sheko sa vyrúbanie veľkého stromu považuje za tak vážny zločin ako zabitie človeka. Vďaka tomuto tradičnému zmýšľaniu vyzerá dažďový prales Sheko rovnako ako v 16. storočí. Niektoré zo stromov sú stovky rokov staré a do dnešných dní poskytujú tieň pre kávovníky, vytvárajú pre ne dokonalé prirodzené prostredie.

Koncom 90. rokov lesy a úrodná pôda v oblasti Bench Maji a v Sheko Woreda prilákali farmárov zo severnej Etiópie. Dažďový prales sa dostal do ohrozenia, začalo sa odlesňovanie. Vďaka založeniu BMFCU i zásahu rôznych aktérov a neziskových organizácií ako WCC-PFM sa však podarilo zachovať existujúce prírodné prostredie a docieliť, aby farmári mali profit z kávy a zároveň dôvod na ochranu pralesa. Farmári sú veľmi motivovaní a ich záväzok ochraňovať les a biodiverzitu sa zvýšil, pretože za predaj certifikovanej kávy z tejto oblasti dostávajú prémiu. Certifikát Fairtrade zaručuje, že farmári uživia vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a môžu žiť dôstojný život. Vďaka BIO certifikácii si spotrebitelia môžu byť istí, že táto káva bola vypestovaná a spracovaná šetrne, udržateľným spôsobom, s ohľadom na našu planétu a ďalšie generácie.

Viac informácií nájdete vo videu o Bench Maji Forest Coffee Producer Farmers Cooperative Union Ltd. (BMFCU) a WCC-PFM projekte:
YouTube video o BMFCU

Čerstvo upraženú kávu SAMAY Ethiopia Bench Maji si môžete kúpiť v našom e-shope (kliknite sem) alebo osobne v našej pražiarni v Bratislave. 

 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz