Zodpovedné podnikanie: Spolupráca s chránenou dielňou Manna

Silný etický aj ekologický rozmer celej cesty kávy SAMAY, od prvého zrnka až po šálku hotového nápoja, vieme zabezpečiť aj vďaka dlhoročnej spolupráci s našimi partnermi, pre ktorých (rovnako ako pre nás) spoločenská zodpovednosť predstavuje neoddeliteľný základ podnikania. Jedným z takýchto našich partnerov je Agentúra Manna, chránená dielňa, ktorá na Slovensku úspešne pôsobí viac ako desať rokov. Vznikla z malej firmy, ktorá začínala prípravou občerstvenia v domácej kuchyni. V súčasnosti táto spoločnosť zamestnáva viac ako 20 zamestnancov a prevádzkuje okrem kuchyne aj niekoľko kaviarní v Bratislave, pripravuje občerstvenie na podujatia či darčeky pre veľké firemné udalosti.

To, čo odlišuje Mannu od ostatných spoločností s podobným zameraním, sú jej zamestnanci. Počas svojej existencie pomohla množstvu ľudí, ktorí len ťažko nachádzali uplatnenie na trhu práce. Manna má platný štatút chránenej dielne a zamestnáva nadpolovičnú väčšinu pracovníkov so zdravotným postihnutím. Podporuje komplexnú integráciu ľudí so sociálnym, mentálnym alebo fyzickým znevýhodnením na trhu práce, zabezpečuje im pracovný a osobnostný rozvoj. Pracovné miesta a prístup k zamestnancom sú prispôsobené špecifickým potrebám hendikepovaných zamestnancov. Manna búraním pomyselných bariér medzi zdravými a znevýhodnenými pomáha vzájomnej integrácii. Ľuďom s hendikepom dáva príležitosť dostať sa na cestu od pomoci k svojpomoci.

Pozrite si krátke rozhovory s majiteľkou a zamestnancami Agentúry Manna vo video dokumente relácie Cesta (RTVS) - kliknite sem.

SAMAY chranena dielna Manna foto web

V rámci spolupráce s našou spoločnosťou SAMAY sa Manna riadi princípmi ZERO WASTE – kávu pre Mannu dodávame v nádobách, ktoré rotujú medzi jej prevádzkami a našou pražiarňou, takže pritom nevzniká žiaden odpad; kávový grunt (usadenina) sa zbytočne nevyhadzuje, ale používa ako hnojivo. Káva od SAMAY, ktorú ponúkajú kaviarne Manna, sa navyše pestuje ekologickým, udržateľným spôsobom - je BIO certifikovaná - a je vykupovaná v rámci spravodlivého obchodu – FAIR TRADE, ktorý umožňuje jej pestovateľom (malým farmárom) uživiť vlastnou prácou seba aj svoje rodiny a žiť dôstojný život. Chránená dielňa Agentúra Manna je zapojená aj do projektu Ekoprofit Bratislava, zameraného na zvyšovanie enviromentálneho povedomia v malých a stredných firmách. Pri svojej činnosti sa snaží eliminovať nepriaznivé dopady na životné prostredie: uprednostňuje trvalé obaly na potraviny pred jednorazovými, používa suroviny od lokálnych predajcov a z vlastnej záhradky, použiteľný odpad využíva na hnojenie pôdy.

Za svoju angažovanosť v oblasti spoločenskej zodpovednosti získala Manna viacero ocenení:

  • V roku 2005 dostala ocenenie “Via Bona Slovakia” a v roku 2007 bola na shortliste tejto prestížnej súťaže.
  • V roku 2013 získala opäť čestné uznanie Via Bona za inšpiratívny prístup k zamestnávaniu ľudí so zdravotným postihnutím.
  • V roku 2011 získala Certifikát “Zodpovedné správanie” udeľovaný Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu OSN pre Európu (UNDP) a Ekonomickou univerzitou v Bratislave.
  • V roku 2015 získala Certifikát “Zodpovedné podnikanie” udeľovaný taktiež Ministerstvom hospodárstva SR v spolupráci s Regionálnym centrom Rozvojového programu OSN pre Európu (UNDP) a Ekonomickou univerzitou v Bratislave.

SAMAY kava chranena dielna Agentura Manna cafeteria

Kaviarne Manna sú otvorené pre zamestnancov firiem IBM (WestEnd Gate, Einsteinova BC, čoskoro aj v budove Tower 115) a Accenture (Workcafé BBC5) v Bratislave. Medzi korporátnych klientov Manny patria tiež spoločnosti Hewlett-Packard Slovakia, Microsoft Slovakia, KPMG Slovensko, PricewaterhouseCoopers Tax, Orange Business Services Slovakia, ZSE Energia, SPP, Shell Slovakia, Wüstenrot poisťovňa, MetLife Slovakia, Gebrüder Weiss, Schenker a ďalší. Viac informácií nájdete na stránke mannacatering.sk (kliknite sem).

Viac o pôvode kávy SAMAY, ktorú ponúkajú prevádzky Manna, sa môžete dozvedieť v krátkom videu z našej pražiarne - kliknite sem.

Aktuálne je v ponuke kaviarní Manna SAMAY káva z Kolumbie, ktorú si môžete kúpiť aj v našom e-shope:
https://www.samay.sk/kava/

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz