Obnova pestovania kešu orechov v Keni

Spoločne s našimi kolegami z Ten Senses Africa (TSA) sme sa vybrali na kenské pobrežie, kde aktuálne spolupracujeme na obnove pestovania kešu stromov. Sadeniciam aj stromom sa dobre darí! Už onedlho vám plánujeme priviezť čerstvú úrodu kešu orieškov z novej prevádzky TSA v Kilifi.

SAMAY TSA kesu orechy Kena Kilifi 2021 

 

Pobrežné regióny, kde sa pestuje až 85% celkovej kenskej produkcie kešu, boli v posledných rokoch negatívne poznačené útlmom poľnohospodárskej produkcie a prehlbovaním chudoby. Paradoxom je, že hoci dopyt po kešu orieškoch celosvetovo rastie, Keňa v posledných rokoch zaznamenala výrazný pokles produkcie. V roku 1970 exportovala 22.200 ton kešu orieškov ročne. Do roku 2018 však zaznamenala pokles na 9.700 ton. Jedným z hlavných dôvodov bolo ukončenie prevádzky jedinej lokálnej fabriky na spracovanie kešu orieškov na kenskom pobreží a následným úpadkom celého odvetvia v oblasti. Keďže drobní farmári už nemali kam predávať svoju úrodu, o kešu stromy sa prestali starať. Mnoho z nich uviazlo v začarovanom kruhu chudoby.

Pred tromi rokmi sa TSA vďaka podpore SlovakAid a EÚ pustila do projektu obnovy pestovania kešu v oblastiach Kilifi, Kwale a Lamu. Hlavným cieľom projektu je pomôcť miestnym farmárom vymaniť sa z chudoby a priniesť perspektívu lepšieho života aj mladým ľuďom. V rámci projektu boli zriadené nové sadenicové škôlky, zorganizované školenia a nadviazaná spolupráca s viac ako 15 000 farmármi. V roku 2021 plánuje TSA spustiť v Kilifi novú prevádzku na spracovanie kešu orieškov, ktoré budú vykupované za férových podmienok, v rámci spravodlivého obchodu (Fair Trade).

 

SAMAY Allan Bussard kesu stromy Kena 2021

Na fotografiách z júna 2021 - vľavo: Sadenicová škôlka TSA v Kilifi; vpravo: Náš riaditeľ Allan Bussard s kešu stromom, ktorý v Kilifi zasadil pred tromi rokmi.

 

Farmári si vďaka predaju ekologicky vypestovaných orechov v rámci systému Fair Trade môžu významne zvýšiť svoj príjem. Za certifikované BIO a Fairtrade orechy dostanú drobní farmári o 15 – 20% viac ako pri bežnom výkupe. Predpokladaný priemerný nárast celkového príjmu rodiny farmára, ktorý prejde školením TSA a prijme všetky odporúčané opatrenia, je až 50%.

Veľká časť vzdelávacích aktivít TSA je zameraná na mladých ľudí, ktorým sa vďaka odbornému vzdelávaniu otvoria nové možnosti zamestnania. Do základných a stredných škôl na pobreží bolo distribuovaných už viac ako 30 000 kešu sadeníc. Distribúcia sadeníc do škôl je sprevádzaná školeniami v oblasti agronómie a hospodárstva.

 

SAMAY TSA kesu plod Skolsky program

Na fotografii vľavo: Učiteľ - koordinátor školského programu, ktorého novovysadený kešu strom začína rodiť už po dvoch rokoch. V strede: Príklad úspešnej obnovy starších kešu stromov prostredníctvom štepenia. Vpravo: Zrelý plod kešu stromu.

 

Na kešu oriešky z TSA si ešte musíme chvíľku počkať. Medzitým odporúčame vyskúšať lahodné makadamové oriešky, ktoré sme pre vás z prevádzky TSA v Keni priviezli začiatkom júna: 

 

Výsadbu dlhovekých orechových stromov v Keni a Etiópii môžete podporiť akýmkoľvek nákupom v našom e-shope

 

Za každých 10€ vášho nákupu na samay.sk je 1€ venované na tento projekt Nadácie Integra: 

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz